"Credo in unum sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam"

wyznanie wiary

Poniedziałek, 23 października 2017 r.

Bartłomieja, Domicjusza, Germana, Giedymina, Gracjana, Ignacego, Jana, Klotyldy, Marleny, Romana, Seweryna Czytania z Pisma Świętego: Rz 4,20-25; Ps: Łk 1,68-75; Łk 12,13-21 A oto nagle ktoś z tłumu powiedział: Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem. Lecz On odrzekł: Człowieku, a któż Mnie ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami? I rzekł do nich: Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości. Niczyje bowiem życie nie zależy od obfitości tego, co kto posiada. Potem powiedział im taką oto przypowieść: Pewnemu bogatemu człowiekowi pole jego przyniosło obfite plony. Zaczął się więc zastanawiać: Co ja teraz zrobię? Nie mam gdzie złożyć moich plonów. W końcu powiedział sobie: Zrobię tak: zburzę moje [obecne] spichlerze i zbuduję większe. Tam właśnie złożę to, co mi się urodziło, i cały mój majątek. I powiem sobie: Zgromadziłeś wielkie bogactwa, [starczą ci] na długie lata. Odpoczywaj sobie teraz, jedz, pij, zażywaj rozkoszy. Ale Bóg powiedział mu: O niemądry! Jeszcze tej nocy zażądają od ciebie twojej duszy i dla kogóż zostanie to, co sobie przygotowałeś? Oto co dzieje się z człowiekiem, który gromadzi sobie skarby, lecz nie jest bogaty w oczach Boga.

Biblia Warszawsko-Praska, Łk 12,13-21

Prześladowania chrześcijan w Nigerii. W tym roku dżihadyści uprowadzili już co najmniej dwa tysiące dziewcząt i kobiet.

Licząca 170 mln ludność Nigerii, najludniejszego kraju Afryki, jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan. Ale chrześcijanie nie mogą tam żyć spokojnie. Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram stawiała sobie za cel walkę z zachodnią kulturą. Od 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Chrześcijanie są tam bardzo prześladowani ale najboleśniej odczuwają kobiety i dzieci. Jak poinformowała w połowie kwietnia organizacja Amnesty International, w tym roku dżihadyści uprowadzili już co najmniej dwa tysiące dziewcząt i kobiet.   

14 kwietnia miął rok od uprowadzenia dziewcząt, głównie chrześcijanek, przez około 50 uzbrojonych ludzi, którzy przyjechali do Chibok 50 ciężarówkami. Zakładniczki zostały wywiezione do lasu Sambisa, bastionu dżihadystów. W sumie w ręce porywaczy trafiło 276 dziewcząt, w wieku od 12 do 17 lat. Kilkudziesięciu udało się uciec, ale los 219 uczennic pozostaje nieznany.

28.kwietnia nigeryjska armia uwolniła 200 dziewcząt i 93 kobiety więzione przez ugrupowanie islamistyczne Boko Haram. Nie wiadomo, czy wśród uwolnionych są uczennice uprowadzone ponad rok temu z liceum w Chibok.

 

KONTAKT

Wyślij wiadomość, jeśli masz ciekawą informację i chcesz się nią z nami podzielić...

Dalej »