Credo in unum sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam
Wierzę w jeden świety,powszechny i apostolski Kościół.

wyznanie wiary

Środa, 20 czerwca 2018 r.

Adalberta, Baltazara, Bogny, Bożeny, Florentyny, Franciszka, Hektora, Jana, Makarego, Michała, Rafała Czytania z Pisma Świętego: 2 Krl 2, 1. 6-14; Ps 31 (30), 20. 21. 24; Mt 6, 1-6. 16-18 Pamiętajcie, by nie spełniać dobrych uczynków na oczach ludzi po to, by je podziwiano. W przeciwnym bowiem razie nie otrzymacie zapłaty od Ojca waszego, który jest w niebie. Gdy więc będziesz rozdawał jałmużnę, nie rozgłaszaj tego naprzód. Tak bowiem zachowują się w synagogach i na ulicach obłudnicy, którzy chcą, żeby ich ludzie chwalili. Zaprawdę mówię wam, tacy już otrzymali swoją zapłatę. Kiedy ty dajesz jałmużnę, niechaj nie wie twoja lewa ręka o tym, co czyni prawa. Niech twoja jałmużna pozostanie w ukryciu, a Ojciec twój, który widzi także to, co ukryte, nagrodzi cię za nią. A kiedy się modlicie, nie naśladujcie obłudników, czyli tych, którzy udają się na modlitwę do synagog i na skrzyżowania ulic po to, by ich [lepiej] widziano. Zaprawdę mówię wam: tacy już otrzymali swoją zapłatę. Ty zaś, gdy będziesz się modlił, wejdź do swego mieszkania, zamknij za sobą drzwi i módl się do Ojca twego, który jest tam, w skrytości. A Ojciec twój, który widzi także i to, co ukryte, odpłaci ci za to. Kiedy pościcie, nie bądźcie smutni jak obłudnicy, którzy przybierają smutny wygląd po to, by ludzie widzieli, że oni poszczą. Zaprawdę mówię wam, już mają swoją zapłatę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, ażeby twój post był widziany nie przez ludzi, lecz przez Ojca twojego, który jest tam, w ukryciu, i który widzi to, co ukryte. On to da ci zapłatę.

Biblia Warszawsko-Praska, Mt 6, 1-6. 16-18

Rozpoczyna się spotkanie wspólnoty jezuitów MAGIS 2016

Dwa tysiące wiernych i jezuitów ze wszystkich kontynentów rozpocznie w piątek 15 lipca w Łodzi formacyjne spotkanie MAGIS. W jego kolejnych etapach uczestnicy spotkają się m. in. w Częstochowie, skąd udadzą się na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

"To tradycja naszego zakonu, że już od kilkunastu lat przy okazji ŚDM organizujemy programy MAGIS – to łacińskie słowo oznacza +więcej, bardziej, pełniej+ i jest jednym z kluczy naszej ignacjańskiej, jezuickiej duchowości. To jedno z największych przedsięwzięć duszpasterskich realizowanych przez zakon jezuitów. Gromadzimy ok. 2 tys. uczestników z ponad 50 krajów" - poinformował jezuita o. Jacek Olczyk. Bierze w nim udział ok. 250 współbraci z Towarzystwa Jezusowego. "Po kongregacji generalnej naszego zakonu w Rzymie nie ma innego podobnego zgromadzenia skupiającego tak wielu jezuitów z całego świata z naszym głównym przełożonym ojcem generałem Adolfo Nicolasem na czele" - dodał.

MAGIS 2016 to program składający się z trzech części. Uczestnicy – członkowie jezuickich wspólnot z całego świata - spędzą w Łodzi trzy dni; w sobotę na osiedlu studenckim im. Lumumby spotkają się z generałem zakonu jezuitów.

"W niedzielę uczestnicy podzieleni na ok. 20-osobowe grupy, wymieszane pod względem narodowościowym, pojadą do wyznaczonych wcześniej 97 miejsc na terenie Polski, Litwy, Czech i Słowacji, gdzie wezmą udział w eksperymentach ignacjańskich" - wyjaśnił Olczyk.

Eksperymenty ignacjańskie to propozycje różnych aktywności: duchowych, kulturowych, artystycznych, społecznych, które pomogą młodym doświadczyć wspólnoty, gromadzić doświadczenia i zbliżyć się Chrystusa. Młodzież będzie np. pracować w domach pomocy społecznej, z dziećmi, sprzątać szlaki turystyczne, pielgrzymować na rowerach i kajakach czy uczestniczyć w warsztatach rękodzieła.

Po tym etapie wszyscy uczestnicy MAGIS 2016 spotkają się 23 lipca w Częstochowie, gdzie odbędzie się Festiwal Narodów prezentujący różnorodność ich kultur, języków i talentów. Wśród reprezentantów 50 krajów biorących udział w wydarzeniu najliczniejsze – ponad stuosobowe - są grupy z Francji, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Najskromniej reprezentowanym kontynentem jest Australia, z której przyjedzie 30 osób.

Z Częstochowy pielgrzymi pojadą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem, który jest pierwszym w historii Kościoła jezuitą zasiadającym na tronie Piotrowym. (PAP)

 

KONTAKT

Wyślij wiadomość, jeśli masz ciekawą informację i chcesz się nią z nami podzielić...

Dalej »