Credo in unum sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam
Wierzę w jeden świety,powszechny i apostolski Kościół.

wyznanie wiary

Poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika
Dzień Dziadka
Anastazego, Dominika, Doriana, Gaudentego, Kasandry, Laury, Mateusza, Sulisława, Uriela, Wincentego Czytania z Pisma Świętego: 2 Sm 5, 1-7. 10; Ps 89 (88), 20. 21-22. 25-26; Mk 3, 22-30 Tymczasem uczeni w Piśmie, ci, którzy przybyli z Jerozolimy, mówili: Ma Belzebuba i wyrzuca złe duchy przez przywódcę złych duchów. Przywoławszy ich tedy do siebie, mówił do nich w przypowieściach: Jakżeż szatan może wyrzucać szatana? Jeżeli jakieś królestwo jest rozdarte samo w sobie, to nie może ono ostać się długo. Podobnie jeśli jakiś dom jest podzielony sam w sobie, to też nie ostanie się długo. Jeśli więc szatan występuje przeciwko sobie samemu i sam się rozdziela, to nie może trwać długo. Już z nim koniec. Lecz nikt nie może wejść do domu człowieka silnego i zagrabić jego majętność, chyba że wpierw zwiąże owego mocarza, a potem dopiero złupi jego dom. Zaprawdę powiadam wam: wszystko będzie ludziom wybaczone, wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się dopuścili. Lecz jeśli ktoś bluźni przeciwko Duchowi Świętemu, nigdy nie będzie mu to odpuszczone: na wieki winien jest grzechu. To dlatego [tak oświadczył], iż mówili: Ma ducha nieczystego.

Biblia Warszawsko-Praska, Mk 3,22-30

403 lata po jego śmierci, w Japonii beatyfikowano samuraja męczennika

W japońskim mieście Osaka beatyfikowany został we wtorek, 7 lutego 2017 roku, samuraj męczennik Justus Takayama Ukon, żyjący na przełomie XVI i XVII wieku. Był on panem feudalnym, który bronił wiary w okresie prześladowań chrześcijan w swym kraju.

Mszy beatyfikacyjnej „samuraja Chrystusa”, jak jest nazywany, przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato.

Japoński błogosławiony był „miłosierny wobec swych poddanych, pomagał biednym, wspierał samurajów w potrzebie” - powiedział kardynał Amato. Założył braterstwo miłosierdzia. Odwiedzał chorych, szczodrze rozdawał jałmużnę” – dodał. Jak podkreślił papieski delegat, Ukon zajmował się także pochówkiem ubogich i tych, którzy nie mieli rodzin. Działał na rzecz szerzenia chrześcijaństwa i zakładania zakonów. Na jego ziemiach, zamieszkanych przez 30 tysięcy osób, około 25 tysięcy przyjęło chrześcijaństwo.

Kiedy w 1587 roku zaczęły się prześladowania chrześcijan, a szogun Hideyoshi nakazał wydalenie misjonarzy, Ukon i jego ojciec wybrali ubóstwo. Kiedy zaś w 1614 roku kolejny władca definitywnie zakazał chrześcijaństwa, Ukon udał się na zesłanie na Filipiny z 300 chrześcijanami. Tam zmarł z wycieńczenia po około 40 dniach.

W całej Japonii, nie tylko wśród chrześcijan, nowy błogosławiony znany jest też jako wielki mistrz ceremoniału parzenia herbaty.

(wiadomość za Radio Watykańskie )

KONTAKT

Wyślij wiadomość, jeśli masz ciekawą informację i chcesz się nią z nami podzielić...

Dalej »