Credo in unum sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam
Wierzę w jeden świety,powszechny i apostolski Kościół.

wyznanie wiary

Poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika
Dzień Dziadka
Anastazego, Dominika, Doriana, Gaudentego, Kasandry, Laury, Mateusza, Sulisława, Uriela, Wincentego Czytania z Pisma Świętego: 2 Sm 5, 1-7. 10; Ps 89 (88), 20. 21-22. 25-26; Mk 3, 22-30 Tymczasem uczeni w Piśmie, ci, którzy przybyli z Jerozolimy, mówili: Ma Belzebuba i wyrzuca złe duchy przez przywódcę złych duchów. Przywoławszy ich tedy do siebie, mówił do nich w przypowieściach: Jakżeż szatan może wyrzucać szatana? Jeżeli jakieś królestwo jest rozdarte samo w sobie, to nie może ono ostać się długo. Podobnie jeśli jakiś dom jest podzielony sam w sobie, to też nie ostanie się długo. Jeśli więc szatan występuje przeciwko sobie samemu i sam się rozdziela, to nie może trwać długo. Już z nim koniec. Lecz nikt nie może wejść do domu człowieka silnego i zagrabić jego majętność, chyba że wpierw zwiąże owego mocarza, a potem dopiero złupi jego dom. Zaprawdę powiadam wam: wszystko będzie ludziom wybaczone, wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się dopuścili. Lecz jeśli ktoś bluźni przeciwko Duchowi Świętemu, nigdy nie będzie mu to odpuszczone: na wieki winien jest grzechu. To dlatego [tak oświadczył], iż mówili: Ma ducha nieczystego.

Biblia Warszawsko-Praska, Mk 3,22-30

Zwiastowanie Pańskie wg. Fra Bartolomeo

2015-12-07, Fra Bartolomeo, Zwiastowanie, ok. 1497, Duomo w Volterra. Źródło: www.wga.hu

Na Zwiastowanie Pańskie wykłada nam pobożny dominikanin, Fra Bartolomeo (1472-1517) o zbawieniu człowieka za pośrednictwem Marii.

Dziewica stoi w swoim pokoju, tyłem do łoża. Archanioł zastał ją na nabożnej lekturze: na niskim pulpicie leży otwarta mała książeczka do prywatnej lektury.

Marię i archnioła dzielą dwie sekcje mozaiki posadzki. One wyznaczają także perspektywę, kontynuowaną dalej przez drzwi, a potem sień wybiegającą do ogrodu.

Gabriel klęczy przed Dziewicą trzymając w pawej ręce lilię, symbol dziewictwa Marii. W górnym lewym rogu obrazu Bóg posyła swego Ducha, widać także złote promienie - właśnie w tej chwili Maria powiedziała Fiat. Dlatego też lewą dłoń kładzie pod sercem, gdzie poczyna się w niej Syn Boży.

Całe przedstawienie obfite jest w symbolikę. Otwierający się za drzwiami ogród otoczony jest murem i dostępny jest jedynie z komnaty, w której archanioł objawia Dziewicy Boże wybraństwo - jest to hortus conclusus - ogród zamknięty - symbol dziewictwa Marii.

Najważniejsza chyba jednk symbolika umieszczona została w portalu szeroko otwartych drzwi: oto w medalionie pomieścił Fra Bartolomeo typ odkupieńczej ofiary Chrystusa - ofiarowanie Izaaka. Medalion ujęty jest przez dwa delfiny, które - wierzono w to jeszcze w antyku - ratowały tonących, przez co Delphinus Salvator wskazywać ma Chrystusa, ratującego ludzkość. Jest też Chrystus jedyną bramą i drogą do królestwa Bożego. 

KONTAKT

Wyślij wiadomość, jeśli masz ciekawą informację i chcesz się nią z nami podzielić...

Dalej »