Credo in unum sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam
Wierzę w jeden świety,powszechny i apostolski Kościół.

wyznanie wiary

Niedziela, 22 lipca 2018 r.

Albina, Benona, Bolesławy, Cyryla, Józefa, Leny, Letycji, Magdy, Magdaleny, Marii, Mileny, Nicefora, Platona, Teofila Czytania z Pisma Świętego: Jr 23, 1-6; Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6; Ef 2, 13-18; Mk 6, 30-34 Apostołowie zaś znów zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu o wszystkim, czego dokonali i czego nauczali. A On rzekł do nich: Odejdźcie sami na osobność i odpocznijcie trochę. Było tam bowiem wielu przychodzących i odchodzących, tak że nie mieli nawet czasu, by się posilić. Wstąpiwszy tedy do łodzi udali się sami na osobność. Lecz zauważono ich, gdy odpływali. I rozpoznało [ich] wielu. Ściągnęli tedy pieszo ze wszystkich miast, a niektórzy nawet ich uprzedzili. A Jezus, wysiadłszy, ujrzał tłum wielki. I ulitował się nad nimi, bo byli jakby owce nie mające pasterza. I począł im głosić liczne nauki.

Biblia Warszawsko-Praska, Mk 6,30-34

Zwiastowanie Pańskie wg. Fra Bartolomeo

2015-12-07, Fra Bartolomeo, Zwiastowanie, ok. 1497, Duomo w Volterra. Źródło: www.wga.hu

Na Zwiastowanie Pańskie wykłada nam pobożny dominikanin, Fra Bartolomeo (1472-1517) o zbawieniu człowieka za pośrednictwem Marii.

Dziewica stoi w swoim pokoju, tyłem do łoża. Archanioł zastał ją na nabożnej lekturze: na niskim pulpicie leży otwarta mała książeczka do prywatnej lektury.

Marię i archnioła dzielą dwie sekcje mozaiki posadzki. One wyznaczają także perspektywę, kontynuowaną dalej przez drzwi, a potem sień wybiegającą do ogrodu.

Gabriel klęczy przed Dziewicą trzymając w pawej ręce lilię, symbol dziewictwa Marii. W górnym lewym rogu obrazu Bóg posyła swego Ducha, widać także złote promienie - właśnie w tej chwili Maria powiedziała Fiat. Dlatego też lewą dłoń kładzie pod sercem, gdzie poczyna się w niej Syn Boży.

Całe przedstawienie obfite jest w symbolikę. Otwierający się za drzwiami ogród otoczony jest murem i dostępny jest jedynie z komnaty, w której archanioł objawia Dziewicy Boże wybraństwo - jest to hortus conclusus - ogród zamknięty - symbol dziewictwa Marii.

Najważniejsza chyba jednk symbolika umieszczona została w portalu szeroko otwartych drzwi: oto w medalionie pomieścił Fra Bartolomeo typ odkupieńczej ofiary Chrystusa - ofiarowanie Izaaka. Medalion ujęty jest przez dwa delfiny, które - wierzono w to jeszcze w antyku - ratowały tonących, przez co Delphinus Salvator wskazywać ma Chrystusa, ratującego ludzkość. Jest też Chrystus jedyną bramą i drogą do królestwa Bożego. 

KONTAKT

Wyślij wiadomość, jeśli masz ciekawą informację i chcesz się nią z nami podzielić...

Dalej »